Etapa 3 (3 dni)– Po Ceste hrdinov SNP cez Skalku do Fačkovského sedla


Od Krížnej sme už na Ceste hrdinov SNP a budeme sa jej držať až do Fačkovského sedla. Pre mňa je táto oblasť úplne neznámou a tak som rada, že si rozšírim obzory.
Ráno si varíme ovsenú kašu pred hotelom a vydávame sa vcelku nezáživnou cestou z Kráľovej studne do sedla Malý Šturec. Tentokrát sme radi za jednoduchý terén, nakoľko chceme byť na Skalke zavčasu, aby sme si stihli prebrať balíček s jedlom. V sedle Malý Šturec sú cestári a hneď nám ponúkajú odvoz do Turčianskych Teplíc. Keď nepotrebujeme, tak sa nám  odvoz núka sám. No keď stopujeme, tak skoro vôbec nemáme šťastie.

Vchádzame do lesa, trochu sa zapotíme pri výšľape, tak oceňujeme kameň, na ktorom sa dá sedieť ako na tróne. Svrčiník nás privíta hmlou a obrovskými kriakmi čučoriedok. No nevidíme ani jeden plod. Vyzerá to tam veľmi záhadne, úplné medveďovo. Pripomínam si, že medvede jedia čučoriedky aj s listami, a tieto rastliny majú takmer nedotknuté listy.

Trón
Zaujímavé značenie

Čučoriedkovisko bez čučoriedok


Nocovanie na Útulni Cabanka, pri Kordíckom sedle,  nám nevychádza, aspoň máme dobrý dôvod sa niekedy vrátiť do týchto končín. Pokračujeme k sedlu Tunel, kde stretávame rodinku z Čiech, ktorá sa vracia z ferraty. Nadšene opisuje ako to tu vyzerá v zime a prevedie nás aj tunelom. V zime to tu musí byť raj na bežkovanie. Myslím, že už viem, kde si urobíme výlet na bežky. 
Výhľad smerom na Bystricu
Tunel
Trochu histórie
Na Skalku prichádzame už okolo druhej a celí šťastní kontrolujeme obsah balíčka. Okrem roztopených (a znovu stuhnutých) čokolád je všetko bez ujmy. Aj slanina a syry to prežili. Oddýchneme, nabalíme a po hodine a pol vyrážame. Motkáme sa ponad Krahule, obdivujeme dreveničky a napojíme sa na Svätobarborskú cestu. Dobrý nápad, len škoda, že grafika značenia je veľmi komplikovaná a v najmä na stromoch je to len machuľa. Takisto chýba vo väčšine máp. Prameň v Strede Európy netečie, takže nocovanie tu nám nehrozí. Prejdeme cez rušnú cestu nad Kremnickými Baňami a dupeme do Kunešova. 
Typická zástavba v Krahuliach

Nefunkčný prameň (ale euro ešte našťastie funguje)
Oddych pred Kunešovom
Polia za Kunešovom


Začíname riešiť nocľah. Jednou z možností by bolo poprosiť niekoho o stanovanie na dvore. V zahraničí celkom bežné, no my sme na to ešte nenašli odvahu. Od únavy v hlave už spriadam plány ako urobiť z Cesty hrdinov SNP medzinárodne uznávanú a navštevovanú trasu. K tomu určite patrí zapojenie sa miestnych, u ktorých by človek mohol prespať, najesť sa či vyzdvihnúť si balíček s jedlom na ďalšiu etapu. Tak, ako sme zažili na Zélande či na Balkáne pri prechode Via Dinarice. No my dupeme ďalej okolo známej značky – Pokračujte priamo, približne 1 km. Stretávame pána so psom, ktorý nás varuje pred medveďmi. Jeho slová mi budú znieť v hlave celú noc...
Vchádzame do lesa, naberáme vodu v tzv. Medveďom prameni a v sedle pod Vysokou sa rozhodneme prespať. Pre naše ukľudnenie robíme medvedie protiopatrenia – varíme a jeme na inom mieste, jedlo vešiame na strom. Stan si staviame obďaleč. Ja si k tomu ešte spievam. Objektívne by sme sa mali viac báť padajúcich suchých stromov, no strachu nerozkážeš. Veľmi sa nevyspíme, hoci je noc tichá (pre mňa až podozrivo tichá).
Našli sme ju,slávu značku
Medvedí prameň


Ráno vyrážame cez Bralovu skalu – krásnu vyhliadku a pokračujeme cez Sklenianske lúky. Okolo desiatej nás začne strašiť búrka, akurát prechádzame cez obrovské rúbanisko, tak pridáme do kroku, za chvíľku by sme mali byť na Jalovských lazoch. Kúzelné miestečko, plné chatiek. Využívame verandu jednej, kde sa uchýlime pred dažďom a hodujeme. Trochu prestane pršať, nájdeme studničku pod druhou chatkou, keď sa znovu rozleje. Schováme sa na ďalšej terase a čakáme. Ďalej vyrážame až o druhej. Na jednom turistickom značení ma zaujme nálepka – Koruna Turca so schémou trasy – až príliš sa podobá našej trase. Tento názov je o dosť lepší ako náš – Tour de Fatry.

Nocovanie plánujeme kdesi pod Vyšehradom. Cesta uteká dobre, terén nie je náročný. Využívame prameň pod chatou na rázcestí Štyri chotáre a ďalší pred rázcestím Žiare. Vieme o ešte ďalších dvoch pod Vyšehradom, tak nenaberáme na noc. Chyba. Prvý prameň je blativý a druhý, pri hranici rezervácie – ten  hádam ani neexistuje. Kubo sa musí kilometer vrátiť. Schádzame trochu zo značky, za kopček. Našli sme tam peknú lúku aj s menším táboriskom. Stan staviame v závetrí, noc je pokojná a konečne sa vyspíme.
Výhľad z Bralovej skaly
Sem tam nejaké rúbanisko
Super nápad na názov trasy, asi si ho začneme tiež používať

Po lesných cestách cesta rýchlo ubieha
Zéland pod Vyšehradom

Raňajky si varíme po výšľape na Vyšehrad. Chceli sme stihnúť východ slnka, no kocháme sa ním ešte v sedle. Ranná hmla umocňuje náš zážitok. Prestávky si plánujeme podľa studničiek, ďalšia by nás mala čakať nad zaniknutou dedinkou Hadviga. Dolu do dediny k overenému prameňu sa nám nechce, spoliehame na ten pri chodníku. Ďalšia chyba. Je to napájadlo pre kravy, čo by nevadilo, ale je riadne blatisté. Nemáme na takú vodu chuť. Čo už, vydržíme pod Vraniu skalu alebo do Fačkovského sedla. Máme pred sebou Závozy, úsek, o ktorom sme počuli, že je zarastený a problém nájsť chodník. Našťastie sa to nepotvrdilo a prechod je bezproblémový. Značenia nie je veľa, no chodník je jasne viditeľný. Preto verím, že v zime to môže byť riadne problematické. Za chvíľu prechádzame čerstvo pokosenými lúkami a narazíme na super prameň (znovu napájadlo) pod Vraňou skalou. Veľmi výdatný, tak využívame nielen na pitie ale aj osvieženie a umytie. Umývame nielen seba ale aj tričká a ponožky. Snažíme sa zmyť ten smrad, no studená voda bez mydla veľmi nepomáha. Ale lepší pocit máme určite.
Raňajky na Vyšehrade
Hadí strom

Križovatka pod Závozmi
Čas máme celkom dobrý, tak presadzujem zástavku vo Fačkovskom sedle na salaši. Halušky a pirohy musia byť. Okolo tretej vyrazíme na Kľak a týmto definitívne opúšťame Cestu hrdinov SNP a vstupujeme do „poslednej“ Fatry nášho výletu – Lúčanská Malá Fatra. Na Kľak sa tešíme, je to nádherný kopec s ešte krajším výhľadom. Značka je vedená trochu inakšie ako si pamätáme z našej poslednej návštevy,  vedie teraz cez sedlo s dobrý výhľadom. Tesne pod vrcholom je odbočka na Vodopád Kľak, tým smerom je aj naša naplánovaná útulňa  Javorinka. Nie je ešte ani pol piatej, tak si vybehneme ešte na vrchol. Cestou na útulňu nás chytí riadny lejak, hoci len pár metrov od chaty ale premočený sme úplne. Útulňou sme milo prekvapení, škoda len tých odpadkov. My sme naučení všetko jedlo na noc zbaliť a zavesiť, nenecháme ani odpadky na stole. Nedávame myšiam šancu. A že tých na tejto chate je. Jednu som stihla aj zazrieť, vôbec sa ma nebála. Prameň pri chate je dobrý, len trochu pomalší.
Cestou na Kľak